Sunucularda En Çok Kullanılan İşletim Sistemi Nedir?

Sunucuların çalışması için bilgisayarlarda olduğu gibi işletim sistemlerinin kullanılması gerekiyor. Ağ ortamında bulunan gelişmiş bilgisayarlar, sunucu kaynaklarına ulaşımı denetlemek ve aynı zamanda ilgili yazılımların çalışması için işletim sistemi kullanır. Sunucular ağ üzerinde bulunan istemcilerin ve ayrıca diğer kullanılan donanımların da birbirleri arasında veri alıp göndermelerini sağlamak amacıyla farklı işletim sistemlerini kullanıyor.

Sunucularda kullanılan işletim sistemleri genellikle web sitelerin barındırılması için temel işlev görüyor. Web sitelerinin altyapılarının sorunsuz şekilde çalışmasını sağlamak için ise Linux, CentOS ve Ubuntu işletim sistemleri tercih ediliyor.

Linux Özellikleri Neler?

Linux işletim sistemine sahip olan sunucu Linux sunucu olarak adlandırılır. Açık kaynak kodlu olan Linux bu bakımdan özelleştirme yapmak ve kontrol açısından son derece elverişlidir. İnternette en çok Linux tabanlı olan sunucular tercih edilir. Bunun nedeni ise diğer sistemlere göre güvenli olması, sürdürülebilir performans ve esnek özelleştirme sağlamasıdır. Ücretsiz olması da popülerliğini arttırıyor. Aynı zamanda neredeyse her site altyapısıyla da yüksek performans vererek çalışan Linux, bu bakımdan listenin başında yer alıyor.

CentOS Özellikleri Neler?

Sunucularda kullanılan işletim sistemleri arasında CentOS da öne çıkıyor. Sahip olduğu yazılım özellikleri ile ihtiyaçlara kolay şekilde yanıt verir. Aynı zamanda yüksek performans sağladığı için önemli projeler içinde tercih edilebilir. Geliştiricileri tarafından uzun vadeli destek olanağı da sunan sistem, bu bakımdan sürdürülebilir proje isteyenler için de beklentileri karşılar. CentOS sanal sunucularda Plesk, Centos Web Panel, VestaCP gibi paneller kullanılabilir.

Ubuntu Özellikleri Neler?

Ubuntu da sunucularda en çok kullanılan işletim sistemleri arasında bulunuyor. Linux çekirdeğini kullanan Ubuntu, özellikle sadece sunucu üzerinde çalıştığı için farklılık taşır. Bu kapsamda sunucular için geliştirilmiş olduğundan yüksek verimlilik ve stabil değerler sunmayı hedefler. Birçok sistem ve platformla tam uyumlu şekilde çalıştığı için yaygın olarak kullanılan Ubuntu aynı zamanda kolayca ölçeklendirmeye de olanak tanıdığı için web siteleri ve oyun sunucuları kurmak isteyenlerin de beklentilerine doğru yanıt vermeyi başarıyor. Aynı zamanda başka popüler server çeşitleriyle de tam uyumlu olarak çalışabiliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir