Samsung Electronics Türkiye İklimlendirme Sistemleri Direktörü Ekin Tezeren: “İklimlendirmenin geleceğini yapay zeka ve enerji tasarrufu belirleyecek” – TEKNOLOJİ

Samsung Electronics Türkiye İklimlendirme Sistemleri Direktörü Ekin Tezeren, Dört Temel Mühendislik Toplantısı'nda “Yeni Yüzyıl Mekanik Tesisat” etkinliğine katıldı. Etkinliğin Samsung özel oturumunda konuşan Tezeren, iklimlendirme teknolojilerinin bugünü ve geleceğine ilişkin bulgularını ve öngörülerini paylaştı.

Ekin Tezeren: “Klimanın önemi artıyor”

Konuşmasında iklimlendirmenin giderek artan önemine vurgu yapan Tezeren, şunları söyledi: “Küresel ısınmanın etkileri son yıllarda açıkça görülüyor. Son 5000 yılda ortalama küresel sıcaklığın 5-7°C arttığı dikkate alındığında, 10 Bu artışın yüzdesi son yüzyılda yaşandı ve 2024 yılında yeni bir rekor kırılabilir. Ayrıca artan kentleşme, doğal yapının yerini betona bırakmasına, ısı adaları oluşmasına ve sağlığın artmasına neden oluyor. Artan sağlık endişelerinin yanı sıra konfor ve nem talepleri de artıyor. “İyi bir uyku ve elektronik cihazların sürekli çalışması için bu değerlerin kontrol altında tutulması şarttır. Ayrıca gıda ve ilaçların korunmasına yönelik artan ihtiyaç da olmalıdır. Tüm bu faktörler iklimlendirmenin önemini her geçen gün artırıyor.”

Enerji verimliliği önemli bir trend

Küresel enerji verimliliği ve iç mekan hava kalitesi, iklimlendirme sektöründe önemli bir dönüşümü tetikliyor. Uluslararası Enerji Ajansı'nın verilerine göre evleri soğutmak için harcanan enerji %20'ye ulaşıyor. Gelişmiş ülkelerde klima kullanım oranı %80 civarında iken diğer ülkelerde bu oran daha düşüktür. Ancak bu ülkeler klima kullanımını artırdıkça, binaları soğutmak için kullanılan enerji tüketiminin 2050 yılında %65'ten %37'ye çıkması bekleniyor. Bunun toplam enerji tüketimi ve küresel ısınma üzerinde büyük etkisi olacak. Daha verimli cihazların kullanılması bu sorunu çözmenin tek çözümü gibi görünüyor.

Yapay zeka geleceğin iklimlendirme çözümlerine damgasını vuracak

İklimlendirme çözümlerinin gelecek trendlerinde bağlantı ve yapay zeka, gelişmiş kişiselleştirme, kullanıcı deneyimi, siber güvenlik ve malzemelerin öne çıktığını belirten Tezeren, Nesnelerin İnterneti sayesinde evlerde kullanılan cihazların servis sağlayıcılara dönüştüğünün altını çizdi. Sunumunda, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve yapay zeka (AI) teknolojileri sayesinde günümüzde mümkün hale gelen net sıfır emisyonlu evde yaşamanın bir örneğini paylaşan Tezeren, şunları söyledi: “Artık farklı senaryoları dünyada uygulamak mümkün. Evinizin enerji yönetimi. Enerji tüketiminizi izleyebilir ve analiz edebilirsiniz. Elektrik oranlarına veya karbon etkisine göre ucuz iş yapabilirsiniz. Bir fotovoltaik toplayıcı, enerji depolama ve ısı pompası ile net sıfır emisyonu yönetebilirsiniz. «Akıllı şebekeye bağlanarak elektrik dağıtımcılarından indirimli fiyatlardan yararlanabilirsiniz.» Tezeren ayrıca yapay zeka entegrasyonlarına sahip iklimlendirme sistemlerinin ileri konfor ve kişiselleştirme, enerji verimliliği ve tasarrufu, akıllı bina sistemlerine entegrasyon, akıllı yük yönetimi ve talep yanıtı, önleyici bakım ve hata tespiti alanlarında fark yaratabileceğini belirtti.

Samsung klimalar yapay zeka entegrasyonlarıyla enerji tasarrufu ve akıllı ev kullanımı vaat ediyor

Yapay Zeka ile donatılmış Samsung klimalar, kullanıcı alışkanlıklarını analiz ederek ideal iç mekan iklimi sağlarken, enerji tüketimini de %20'ye kadar azaltabiliyor. Ayrıca WindFree™ Windless Cool modunda çalışırken, dış ünite Hızlı Soğutma moduna göre %77'ye kadar daha az elektrik tüketerek enerji verimliliğini artırır. Samsung SmartThings uygulaması sayesinde kullanıcılar klimayı mobil cihazlarından diledikleri yerden kontrol edebiliyor. Bu özellik, kullanıcılara evlerinin sıcaklık ayarını ihtiyaçlarına göre önceden ayarlama veya anında değiştirme esnekliği sağlar.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir