HELLİM PEYNİRİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dünya mutfağına kazandırdığı Hellim peyniri, bugün yediden yetmişe, herkesin vazgeçemediği lezzetler arasında hatırı sayılır bir yere sahiptir.

Hellim peyniri üretilirken nasıl bir yol izlenir, özellikleri nelerdir, kullanım alanları hangi yemeklerdir ve nasıl muhafaza edilmelidir, sorularınızın tüm cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hellim peynirinin özellikleri nelerdir?

Süt ürünleri üretiminde, kaliteden ödün vermeyen, teknolojiyi yakından takip eden ve üretiminde hayata geçiren, hijyen ve sağlık kurallarına çok dikkat eden Meriç Süt Ürünleri’nin mutfağımıza sunduğu Meriç Hellim Peynirinin en önemli özelliği; inek, koyun ve keçinin çiğ sütünden üretilmesidir. Ancak son yıllarda kentsel yaşama dönüşün artışı sebebiyle tarım ve hayvancılık üretiminde daralma olmuştur. Bu nedenle ve talebi karşılamak için seri üretim önem kazanmıştır. Pastörize süt ve starter kültür (halk arasındaki kullanımı: maya) kullanılarak hellim peyniri üretimi yaygınlaşmıştır.

Meriç Hellim Peyniri, yapım aşaması olarak diğer peynirlerden farklıdır. Süzülen pıhtının 90-950 C’de peynir altı suyunda haşlanması ile üretilmektedir. Kalıplarda kesilen teleme dilimler, loru alınarak, sıcak peynir altı suyunda yarım saat bekletilerek ısıl işleme tabii tutulur. Telemenin haşlanması, Meriç Hellim Peyniri ‘nin lezzetinin artmasındaki en önemli özelliktir. Sıcak suda bekletilme işleminden sonra sudan çıkartılan hellim peyniri, ikiye katlanıp aralarına tuz serpilerek soğuması için metal kaplara konulur ve 4-60C’de depolanır. Son aşama olan ambalajlama aşamasında vakumlanarak Meriç Hellim Peyniri etiketi ile raflarda yerini alır.

Meriç hellim peyniri özelliği nedir ve nasıl tüketilir?

Salamura işleminden dolayı tuzlu bir yapıya sahip olan sarımsı beyaz renkli hellim peyniri kahvaltılarda tüketmeden önce, ılık suda bekletilerek tuzu alınmalıdır. En kabul göreni kızartılarak tüketilenidir. Izgara yaparak, salatalara katarak yenilebileceği gibi et, tavuk ile de tüketilebilir. Her türlü hamur işlerine lezzeti ile lezzet katar.

Meriç Hellim Peyniri faydaları nelerdir?

Protein, kalsiyum zenginliğine sahip içeriğinden ötürü, kas ve kemik gelişimi, hormon sağlığı bakımından önemli role sahiptir.

Meriç Hellim Peyniri nasıl muhafaza edilir?

Salamuraya yatırılması Meriç Hellim Peyniri ’nin uzun ömürlü olmasının en önemli sebebidir. Serin, temiz, kuru yerde ve hava almayacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Kalite standartlarından şaşmadan, teknolojinin son imkanlarını üretiminde kullanarak ve hijyen koşullarına önem göstererek üretilen Meriç Hellim Peyniri ‘ne eonlinesatış sitemizden ulaşabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir