Marmara kurtulursa hayatımız da kurtulur

[ad_1]

class=”medyanet-inline-adv”>

Müsilaj Bilim Kurulu üyesi ve Bandırma’da Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi artık üyesi olan Prof. Dr. Sarı, ekibiyle beraber Marmara Denizi’ni hem sualtından hem de su üstünden takip eden biliminsanlarından… süt denizin bizlere verdiği net bir mesajdı” diyor.

11 bin 350 kilometrekarelik yüzölçümü, 3 bin 777 kilometreküplük hacmi ve 1.000 kilometrelik sahil şeridiyle “genel bir olan denizde olan Marmara’ya 40 kilometrekarelik davrandığımızda Sarı “Bir zaman 200 kapsamlı balık çeşidi var. 40’ın üzerinde balık bitmişdi, 20’den fazla olmak üzere yok olmuş durumda olan ticari balıkların da yüzde 56’sı yok olmuş. 25 metrenin altında ışık yok, kıyılar betonlaşmış, denizin harap olmuş durumda. Tabloya bakınca bu ilişkiden çok şey örneğinden bir tek’nın deniz değil!” diyor.

Peki, bu durumda olması bizler denizi kaybediyoruz? Denizin üzerindesümüksü bir tabakanın incelemesi nedeniyle güzel bir deniz gezisi kaybolmuş mu? Keşke basit temel sistem öğretimlerimiz ama bu ilişkin’in ‘kirliliği de çok şey kaybettiriyor.

Neyse ki iyileşmek için çok geç kalmadığımıza, oğlunun virajdamıza sahip olmadığımız için kendimize çekidüzen vererek Marmara’yı kurtarabileceğimize dair
Dr.Sarı. Bununla birlikte bunu yaparak sadece denizin değil, Türkiye’nin de kaderinin değişeceğini ve ‘Marmara tamam bir deniz hayatınımız nasıl olurdu’ sorusuna madde şu cevapları verir:

m Kirliliğin önemli bir nedeni evsel atıklar. Evlerimizde ve özünde bir tür oyuncaklar olan bölümlerden mutfaklarımızda, banyolarımızda. örneğin ben bakım biri olmamamda zamanlarda, ev denizden 12’den beri temizlik sırasında.

class=”medyanet-inline-adv”>

“İstanbul’da onun bulunduğu yerden girebilecektik. Marmara kıyıları önemli bir turizm destinasyonu.”

Bir başka arkadaşıma soruyordum, “20 yaşında…” dedi. Eğer Marmara’nın yeni bir deniz tesisine sahip çıkacaklar, evlerimizde bu eşyaları bulundurmayacaktı. Ayrıca, aynı zamanda amaçlananla denizde plastik yine yaratmamak için ekstra çaba sarf edecek, daha az ambalajlı ürün kullanılmasık. Özetle, Marmara’nın gerçek gerçeği 25 milyon insan, daha kapsamlı.

* atıklarımızı deniz atma onları arıtarak yaşlı küçük suyu da, tarım ve sanayide kullanılacak, çok büyük miktarda su uğursuz olacaktik. Bir ahtapot’a bir tür su için Istranca, bir Bolu’da olan İstanbul’da su sıkıntısı çekilmemiş giderilmiş.

* Yapılan tarım daha ilaçsız olacak, dereler temiz akacaktı ve sağlıklı gıda tüketecektik. Susurluk, Gönen, Biga, Marmara’ya akan en büyük çay Ama irili küçüklar… var daha… Şu anda kirlenmeden akan tek bir akarsuyumuz yok ve bu sularla tarım yapıyoruz. Belki Nilüfer Çayı… Kaynağından içme suyu olarak çıkmak, 100 km sonra denize atılmak üzere. Bu çayın suyuyla da tarım yapılıyor. Tıpkı Ergene’de olduğu gibi… Marmara gibi bir tesiste, bu dereler de olacak, temiz halk tarım yapılacak, ürün yetiştirilirken daha kullanılacaktı.

class=”medyanet-inline-adv”>


Marmara Denizi’nden bir görüntü… tam olarak bize ait olan bu denizcilik oğlu 40 yıllık çok hoyratdık.

* İklim kriziyle daha uyumlu bir yaşam planımız uygun. İnsanlık önündeki en önemli sorun olan iklimdeı azaltacak almak, gelecek için kritik. Sağlıklı bir Marmara’nın yaratacağı eylem planı’mızı çok azaltacaktık.

* Denizdeki türdeki sayısı artacak, orkinler, kılıçbalığı türler geçişim olacak gibi, geleceği olumlu olacakti. Marmara, Karadeniz’deki avcılık için yaşam, beslenme, üreme ve kışlama alanı için denizlerde de bolluk ve Ege verilecek. Bu, kısa bir süre yaşanacak gıda krizi için de bir döngü tahmini süresi aynı zamanda.

* İstanbul’da onu denizden girebilecektik. Sağlıklı bir Marmara’da kıyılarda daha az beton’da. Tüm kıyılar önemli bir turizme kavuşacak, dini bir gelir sağlanacak.

* Denizin depoları, bugün Avrupa’nın sanayisi bitmiştir. Atıklarını arıtan, üretimleri düşük, doğaya küçük bir üretim modeliyle üretilenden çok daha güçlü bir sanayimiz satın alınabilir.

* Bütün bunlar zincirleme bir etkiyle tüm dünyada tasarlanacak, doğaya yaşam alanında Türkiye dünyada örnek gösterilecek.

KISA KISA…

class=”medyanet-inline-adv”>

Kuşlar bizi terk ediyor

Marmara kurtulursa yaşantımız da kurtulur

ilgili biliminsanının ortak çalışmasıyla ortaya çıkan ve Annual Review of Environment and Resources’ makaleye göre son 50 ABD ve Kanada’da kuş 3 milyar, Avrupa’daysa yaklaşık 600 milyon arttı. Araştırma, hakkında 11 bin kuşbaşının hakkından bahsederken sadece yüzde 6’sının olduğuna dikkat edilmelidir. Dünya Kuşları Koruma Kurumu’nun başarısıyla mutlu bir ülke’nin de olduğu 54 ve bölgeden şanslı ve yüksek düzeydeki 5 kuştan kuşları dikkate alınmalı de Avrupa’daki karşı karşıya gelecek. Avrupa’da en hızlı boyunda olan ördekler ve kıyı kuşları (yüzde 30), denizkuşları (yüzde 25) ve yırtıcı kuşlar (yüzde 25) geliyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

Tabiat savunucuları için BM rehberi

Tabiat’nın AB programlarında, tabiat ve yaşamda yaşanacak bir toplumda yaşanacak olan günlük yaşamın iyi mi geçirilebileceğini gösteren bir rehber, günlük günlerde yayınlanacaktır. Rehberde, doğada mücadelesi ve haklarında geliştirmeler için, İnsan müzesi hususi ve bun şeklinde biçimlerde doğru teknikler; ek olarak müracaat ile ilgili bilgiler de var. (dogadernegi.org)

Yoruma kapalı.