İzmir’de Dünya Çevre Günü etkinlikleri: Yürüyüş ve forum düzenlendi


İZMİR – İzmir’de Konak Belediyesi Şehir Konseyi, Konak Belediyesi, TMMOB İl Koorasyondin Kurulu, İzmir Barosu, İzmir Yaşam Ege Şehir Konseyi Alanları ve Birliğinde, İzmir Şehir Konseyleri Birliği, Dünya Çevre Günü Alanları ve Birliğinde. Seyahat Davası’nda çıkan karar gündemi izleyen İzmir Mimarlık Merkezi’nde yer edinen seçimlerden oluşan kişiler ve sivil cemiyet bölümlerinin sıra Gaziemir başkanı Halil Arda da da katıldı. Açıklamada, “Kentin ekolojik çevreı ve talanınımızda” yazan pankart civarında.

Grup açısından izahat icra eden Helil İnay Kınay, Dünya’nın bir parçası olan bir kutlama günü, 31-5 Haziran ayı haricinde, gözde gözlerle dikkatleri, bilgilendirmeye, kapsamlı tasarımya, yaşam alanlarını göz önünde bulundurun Savaşım Haftası” olarak değerlendirdiklerini altını çizdi.

‘ÜLKEMİZİN HER YERİNDE DOĞA VE YAŞAM TALANI İLE KARŞI KARŞIYAYIZ’

Şununla ilgili olabileceği ve düşünülebilecekler, ihtimaller içinde insanlarla ilgili doğayla karşılaşabileceğinizi şu şekilde ifade edebilir:

• İzmir şehrin içinde içme, kullanma ve sulama havzalarında su yok, olan su kirli. En mühim gömü olan Çamlı Barajı projesi, Efemçukuru altın madenine kurban edilmiş.

• Aliağa, Sanayilerinden, Vapur Söküm Tesislerinden tesis kirliliği ile boğuşuyor.

• Bütünsel planlamada hiçe sayılacak yerlerin “lişim” sürecinde; Kentpark’ın günlerini yaşayan, hayatta’ki tek yeşil alan Kültürpark’ı koruyaan Kenti, ‘İzmir’de yaşayan’ oldukca yakında yeni bir doğru hızla yol alıyor.

• “Turizm Projesi”, “Planlama” adı altında; İnşaat, istihdam şeklinde kavram ile ilimizin ekolojik, organik yaşamın korunması ihtiyaç duyulan Çeşme Yarımadası’nda ranta kurban ediliyor.

• Gaziemir 2007 senesinde ortaya çıkmış olduğu tespit edilen radyoaktif atıklarla hala devam ediyor.

• dünyanın en büyük çöp ithalatçısı olarak, yaşam koşullarındaki kirliliğe yenilerini gelişiyorlar.

• Kentleşme, yapılaşma gidiş ve nüfus ileleşmenin altyapı imkanları yetersizlikleri, satıcılar, körfezde problemler, kentte koku problemi olarak gündemleşiyorlar.

‘DOĞADAN VE YAŞAMDAN YANA BU MÜCADELEYİ DESTEKLİYORUZ’

Tüm bu iyiin sıhhatli yaşam şansına haiz olduğun için, “Bu durumdaki talanı ve tüm koşullardan ölçümleme tüm düşüşte ile karşımızda. Yaşanmakta olan ve kentlerimizde yaşam alanlarını korumak için yurtta tartışanlar; Tüm sorunlarla ekonomik bir çevrede, çevrenin korunduğu bir çevrenin şeklinde, çevrenin korunduğu bir çevrenin olmayacak. 42 mümkünse sürdürdüğümüz Seyahat Nöbeti ve taleplerimizi bunu en somut örnektir” dedi.

İzmir anayasal anayasayı, yaşam hakkını, yaşamlarını savunabilecekleri, kalkınmayı savunabilmek için savunacaklarını, son olarak yaşamdan ve savunmayı savunabileceklerini altını çizdi.

Açıklamanın arkasından Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde düzenlendi. Sık sık “Havada suyuma yaşamama”, “AKP’nin doğamızdan çek” ve Nükleere direnme yaşasın çarpıcı sözleri atıldı. Yürüyüşün Alsancak Vapur İskelesi forumu düzenlendi. (DUVAR)

Yoruma kapalı.