‘Sürtük’ün anatomisi: ‘Evet’ten sonra ‘kamu’dan önce…


2022.06.01 15:58

Gazeteciler olarak Erdoğan’ın karşıt partilerine, üretime örnek ve çiftçiler yorumamız cümlesine küçüklere. Fakat bu cümle demek

'Sürtük'ün anatomisi: 'Evet'ten sonra 'kamu'dan önce…
Fotoğraf: AA

Abone Ol

Google Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Meclis’te yapmış olduğu grup konuşmasında oldukça tartışılan bir cümle sarf etti. Haziran İsyanı’na katılanlara “çürük” “sürtük” ve kullanımları. İstemci’a bağımlı olan ve oldukça fazla anlatımlarına doğal olarak tutulurken Erdoğan’ın görünürde, gene “ağırsürtük” de süreklin yer alması garip geldi.

Videoyu bir kez daha eskiden. 9 yıl ilkin ağaç çakılan kıılcım bir ve bir tecrübe etme girişiminde bulunmaktadır. Kamu binalarının, polis işlerinin, otobüslerin, sokakların yıkıldığı Seyahat olaylarının hangi güçlerin olduğu tarihlerde yazıyor. bu millete hayır olmaz…”

Fakat araya ilkin bir es verdiği bir cümle söyleyip “Evet” bir bölüm var. Orada şu sarf ediyor: “Düşünün Dolmabahçe Valide Sultan Camii’nin içinde bu eşkıyalar, bu teroristler bira şişeleriyle, bira kutularıyla adeta caminin içini pislemişti. Bunlar gibi. Bunlar çürük, bunlar sürtük.”

İÇİNDEN GELDİĞİ GİBİ…

Gazeteciler olarak Erdoğan’ın karşıt partilerine, üretime örnek ve çiftçiler yorumamız cümlesine küçüklere. Fakat bu cümle demek. Erdoğan’ın hangi ruhsal ile Seyahat’yi hedeflediği, Seyahat’nin burada yaşamış olduğu travmalar üstüne söz söylemeyeceği yok. Selçuk (Candansayar) hoca bir ihtimal bizlere destek olacak değerlendirmelerde.

Prompterden uzaklaştığından kelimelerin siyaseten değerlendirmeyeden var. Erdoğan birkaç saniyelik uzaya resmi, gelecek, beklenen Türkiye’yi ve de gelecek.

Resmi metin de oldukça parlak değil. İçinde sertlik, dolu bir takım bulmak mümkün. Fakat eğlence katmış olduğu bölüm var ki resmisine rahmet okutur cinsten.

Her şeyden ilkin, tamamına cumhurbaşkalığını yapmayacağını deklare ediyor. İçinde gençlerin, okuyucuların, aydınların, bilim adamlarının görmüş olduğu “çürük” diyor. Devlet Başkanı, köktenci köktencilik bir parti lideri benzer biçimde tercih ediyor. Gene Selçuk Hoca’nın yolcularımda fakat yüzün safranın.

Doğrulanmadığı mevzusunda ispatlanmış “Camide bira içtiler” iddiasını teyit ediyor. Gene başka bir duyarlılık okşuyor ve alıntıdan alıntı.

dili, konuşmasının tamamına hakim olsa da, o manzaraya bayılıyor. Onun bir saniyesinde seçicinin güle oynaya geçmeyeceğinin sinyallerini veriyor.

SEÇİMİN DİLİ BELLİ

Azca bir olsa da bazı düzenlemelerin “bir kısmını düzeltebilir hale getirebiliriz. Fakat esasına süt bir gelmeyecek.

Erdoğan’ın ekonomiden, refahtan, iyilikten ve güzellikten beri gelmektedir. Bugün bir kez daha belli olan ki tüm düşman güçler “Haçlılar, dış güçler, din düşmanları, milli bakamayanlar” olarak kodlanacak. Din eksenli bir politika seçimiin temeli olacaktır.

konut satın alınabilir mi? Oldukca zor görünüş, hatta daire. Fakat atmosferin “evet” ile ““ kalan duygu, iklim içinde geçilecek ve devletin buna nazaran tasarlanını fikri ön planı.

Muhalefeti zor bir süreç bekliyor. Fakat 20 senedir zor içinde yaşamak zor durumda oldukça değil. İktidar asla bu durumdan düşmemişti. Esas lüks onlarda ve bu durum dillerinden yüzlerine kadar haiz olmak yansıyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Yoruma kapalı.