Yunanistan’da kriz! PASOK lideri Androulakis da hükümet kurma görevini reddetti

Yunanistan’da geçen Pazar günü yapılan genel seçimlerin ardından hükümeti kurma görevi verilen liderlerden hiçbiri görevi kabul etmedi. Yeni Demokrasi (ND) partisi lideri Başbakan Kyriakos Mitsotakis ve Radikal Sol-İlerleme İttifakı (SYRIZA) Koalisyonu lideri Aleksis Tsipras’ın ardından seçimleri üçüncü sırada tamamlayan Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) lideri Nikos Androulakis, aynı zamanda hükümeti de kabul etti. Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu tarafından görevi iade etti.

Androulakis, Cumhurbaşkanı Sakelaropulu ile yaptığı görüşmede, “Kamu kararına göre, siyasi platformlarımızın yakınlaşmasına yer yok, bu nedenle hükümeti kurma görevini derhal iade ediyorum.” Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakelaropulu’nun geçici bir hükümet ataması ve ülkeyi yeniden seçime götürmesi bekleniyor. 25 Haziran’da Yunanistan’da ikinci kez sandık başına gitmesi bekleniyor.

BU KEZ SADECE BÜYÜKLÜK SİSTEMİ UYGULANACAK

Ülkede hiçbir partinin hükümeti kurmak için gerekli olan 151 sandalyeye ulaşamadığı ve koalisyon hükümeti üzerinde anlaşamadığı göz önüne alındığında, bu kez mutlak çoğunluk sistemi uygulanacak ve oyların %38’ini alan parti kurulabilecek. tek başına bir hükümet.

Yunanistan’da yapılan genel seçimlerde Yeni Demokrasi Partisi oyların %40,79’unu alarak 300 sandalyelik parlamentoda 146 sandalye kazandı. SYRIZA oyların %20,7’sini alarak 71 sandalye alırken, PASOK %11,46 oyla 41 sandalye elde etti. (İHA)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Son imparatora aitti! Öyle bir fiyata satıldı ki…
Babala TV'nin Kılıçdaroğlu tanıtım videosu yayınlandı!Babala TV’nin Kılıçdaroğlu tanıtım videosu yayınlandı!
Erdoğan bu desteği karşılıksız bırakmayacak!Erdoğan bu desteği karşılıksız bırakmayacak!

Yoruma kapalı.