Vladimir Kara-Murza: Ukrayna savaşını eleştiren Rus muhalife 25 yıl hapis cezası

Kaynak, AFP uzantısı

Fotoğraf başlığı,

Ekim ayında bir duruşmada Vladimir Kara-Murza

Ukrayna’daki savaşı eleştirdiği için Rusya’da “ihanet” de dahil olmak üzere çeşitli suçlamalarla yargılanan muhalif siyasetçi Vladimir Kara-Murza 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu, Rusya’da bir muhalif için en ağır cezaydı. Savcılar, Kara-Murza’nın 25 yıl hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Rusya’nın yanı sıra İngiliz vatandaşı olan eski gazeteci ve siyasetçi Kara-Murza, tutuklanan veya Rusya’dan kaçmak zorunda kalan muhaliflerin sonuncusu.

“İhanetin” yanı sıra Kara-Murza, Rus ordusu hakkında “yanlış” bilgi yaymak ve “istenmeyen bir örgüte üye olmak” ile suçlandı, bu iddiaları reddetti ve yargılanmasını eleştirdi. Geçen hafta Moskova mahkemesine verdiği ifadede “Söylediğim her sözün arkasındayım. Hiçbir şeyden pişman değilim ama aynı zamanda gururluyum” dedi.

41 yaşındaki Kara-Murza, Kremlin’in “özel askeri operasyon” olarak nitelendirdiği Ukrayna’daki savaşı eleştirmenin yanı sıra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve hükümetinin muhalifler üzerindeki baskısına da tepki gösterdi.

Yoruma kapalı.