Son dakika! İsrail’de protestolara neden olan yasa onaylandı

Son dakika: İsrail’in tartışmalı yargı reformu parlamento oylamasıyla onaylandı.

MUHALEFET AVUKATLARI MECLİS’TEN ÇIKTI

İsrail Meclisi, hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesinde Yargıtay’ın yetkilerini sınırlayacak yasa tasarısı için 2’nci ve 3’üncü oylama için parlamento çevresinde toplandı. Pazar gününden bu yana protestolar sürüyor.

Tasarının Meclis’te görüşülmesinin ardından oylamaya geçildi. Muhalefet milletvekilleri tasarıyı boykot etmek için Genel Kurul’dan ayrıldı.

Meclis, Yargıtay’ın yürütme üzerindeki denetimini hükümetin yargı düzenlemesindeki denetimini ortadan kaldıracak maddeyi 2’nci ve 3’üncü oyla 64 kabul oyu ile kabul etti. Meclisteki 56 muhalefet milletvekili oylamaya katılmadı.

AA-20230722-31742117-31742110-ISRAILDE_HUKUMETIN_YARGI_DUZENLEMESINE_KARSI_GOSTERILER_SURUYOR

İsrail parlamentosunda yapılacak oylamanın ardından, hükümetin yargı düzenlemesine yönelik gösterilerin ülke genelinde, özellikle Batı Kudüs’teki İsrail Meclisi çevresinde sürmesi bekleniyor. İsrail polisi, gösteriler sırasında şimdiye kadar 19 kişinin tutuklandığını duyurdu.

Yargıtay’ın hükümet kararlarını “kamu yararına hizmet etmemesi, çıkar çatışmasına yol açması” nedeniyle “akla aykırı” bularak bozma yetkisinin kaldırılmasını öngören yasa, “akla yatkınlık” tasarısı şeklinde tartışılıyordu.

Tasarı Meclis’te görüşülürken, Netanyahu’nun koalisyonu ile muhalefet arasında uzlaşma görüşmelerinin sürdüğü ancak bir sonuç alınamadığı bildirildi.

AA-20230722-31742117-31742116-ISRAILDE_HUKUMETIN_YARGI_DUZENLEMESINE_KARSI_GOSTERILER_SURUYOR

İSRAİL’DE NE OLDU?

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’in 5 Ocak’ta açıkladığı “yargı reformu”, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin sınırlandırılması ve yargı atamalarında söz sahibi olma gibi değişiklikleri içeriyor.

Başbakan Binyamin Netanyahu, 27 Mart’ta ülke genelinde artan kitlesel protesto ve grevlere yol açan yargı düzenlemesini ertelediğini açıklamış ancak Mayıs ayı sonlarında 2023-2024 bütçesinin mecliste onaylanmasının ardından yargı düzenlemesini yeniden gündeme getireceğini duyurmuştu.

Hükümet geçtiğimiz günlerde muhalefetle müzakerelerin durmasının ardından yeniden yargı düzenlemesi için düğmeye basmıştı.

Netanyahu hükümeti, Yargıtay’ın yargı düzenlemesi kapsamında hükümet üzerindeki kontrolünü kaldıracak yasa tasarısının 11 Temmuz’daki ilk oylamanın ardından 24 Temmuz’da 2. ve 3. oylama için Meclis’e getirileceğini duyurdu.

Hükümetin “yargı reformu”na karşı savaş pilotları, denizaltı subayları ve diğer seçkin birlikler de dahil olmak üzere binlerce İsrailli gönüllü olarak istifa etmeyi seçmişti.

İsrail basını, Savunma Bakanı Gallant’ın, yedek ordu askerlerinin tepkisi üzerine Yüksek Mahkeme’nin hükümet üzerindeki kontrolünü kaldıracak yasa tasarısını ertelemek için çalıştığını söyledi.

İsrail’de siyaset, ordu, güvenlik, iş dünyası ve yargının önde gelen isimleri, hükümetin yargı düzenlemesine karşı olduklarını açıkladılar.

Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesine karşı protesto hareketi yaklaşık 7 aydır gösterilerini sürdürüyor.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Bilim adamları Bayburt'taki kehribar rezervini incelediBilim adamları Bayburt’taki kehribar rezervini inceledi
Emekliler için yeni bir formül var mı?  Gündemin 'İstanbul' olduğu iddiasıyla AK Parti'den açıklama geldiEmekliler için yeni bir formül var mı? Gündemin ‘İstanbul’ olduğu iddiasıyla AK Parti’den açıklama geldi
Kötü haber!  Pençe Kilidi'nde 1 asker şehit olduKötü haber! Pençe Kilidi’nde 1 asker şehit oldu

Yoruma kapalı.