Sofia Dedeman, Ortaköy’deki villadan pay istedi! Dedeman’da kavga büyüdü

Sofia Dedeman, Ortaköy’deki villadan pay istedi! Dedeman’da kavga büyüdü – Son Dakika Flaş Haberler

Sofia Dedeman, Ortaköy’deki villadan pay istedi! Dedeman’da kavga büyüdü

İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açılan davaya göre Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman, 25 Temmuz 2019 tarihinde geçirdiği rahatsızlık sonucu tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi’nde vefat etti. Murat Dedeman’ın vefatının ardından Dedeman Holding’in yönetim kurulu başkanlığına ilk eşinden olan oğlu Rıfat Dedeman geçti.

Murat Dedeman’ın mirasçısı olarak da ilk eşi Şanver Dedeman’dan olan çocukları Rıfat Dedeman ile kızı Banu Dedeman, Ukraynalı Olha Shylova’dan olan kızı Sofia Satin Dedeman ve son eşi Sevda Dedeman kaldı. İstanbul 10. Sulh Hukuk Mahkemesi, Murat Dedeman’ın mirasını her bir mirasçı için 4’te bir oranında belirledi. 12 yaşındaki Sofia Satin Dedeman da merhum babasının mirasından dörtte bir oranında yasal Miras hakkına sahipti. İddiaya göre Murat Dedeman, kızı Sofia Satin Dedeman’ın doğumundan iki ay sonra Beşiktaş Ortaköy’deki tripleks mesken niteliğindeki taşınmazı oğlu Rıfat Dedeman adına tescil ettirdi.

‘AMAÇ MAL KAÇIRMA’

Söz konusu taşınmazın tapuda satış olarak görülse de bunun gerçek bir satış olmadığını dava dilekçesinde belirten Sofia Satin Dedeman’ın avukatı, “Çünkü müvekkilim, 2010 yılında evlilik dışı bir birliktelikten dünyaya gelmiştir. Yapılan devir ve tescil işlemi müvekkilin doğumundan 2 ay sonra yapıldığı ve devir için evlilik dışı doğan müvekkilden mal kaçırmak dışında hiçbir sebebin olmadığı açıktır. Murat Dedeman, ölmeden önce müvekkilin yasal miras hakkını engellemek ve yoksun bırakmak amacıyla bu taşınmazı tapuda satış ve devir ile göstermek suretiyle Rıfat Dedeman adına tescil ettirmiştir. Bu satışın ve tapu kayıtlarının iptali ile miras payı oranında müvekkil adına tesciline karar verilmesini istiyoruz. Ayrıca davaya konu taşınmazın 3. kişilere devir ve satışının önlenmesi için mahkemeden ihtiyati tedbir kararı verilmesini ve şimdilik 100 bin liralık alacağın Rıfat Dedeman’dan tahsilini istiyoruz” denildi.

MAHKEME TEDBİR KOYDU

Sofia Satin Dedeman’ın talebi üzerine mahkeme, üçüncü kişilere devrinin ve satışının önlenmesi için söz konusu taşınmazın tapu kaydı üzerine ihtiyati tedbir konulmasına karar verdi. Karara itiraz eden Rıfat Dedeman ise, söz konusu taşınmazı yıllar önce devraldığını ve bu devrin asla karşılıksız olmadığını belirterek davanın reddini istedi. Rıfat Dedeman’ın itiraz dilekçesinde, “İhtiyati tedbir kararının verilmesi için ispat koşullarının olması gerekmektedir. Zira davacı, davasını ispatlayacak herhangi bir delili mahkemeye sunmamıştır” denildi.

ÜVEY ANNESİ DE DAVA AÇMIŞTI

Rıfat Dedeman, 2 ay önce de üvey annesi Sevda Dedeman ile mahkemelik olmuştu. Rıfat Dedeman’ın holdingdeki hisselerin kendisine devredilmesi konusunda baskı yaptığını öne süren Sevda Dedeman, korunma talep etmişti. Ancak Mahkeme, Sevda Dedeman’ın talebini reddetmişti.

Yoruma kapalı.