Petek Temizliğinin Önemi

Günümüzde en çok iklim değişiklikleriyle birlikte kış aylarında hava şartları çok soğuk geçmektedir. Isınma sistemi olarakta hemen hemen her yerde kalorifer ve kombi kullanımı mevcuttur. Isınma sistemlerini kolaylaştıran ve ısının dağıtım merkezi olan kombiler vazgeçilmez bir icaddır. Isınma verimini arttırmak ve ısı seviyesini yükseğe ulaştırmak için peteklerin temiz ve suyun saf olması germektedir. Isınma verimini düşüren tortu, çamurlaşmış tesisatın içerisindeki diğer maddeler ısı seviyesinin düşmesine neden olmaktadır. Bu nedenledir ki petek temizleme oldukça önemli olmaktadır. Özellikle radyatörlerin alt kısmına çöken ve suyun hareket etmesini engelleyen maddeler kombiyi zorlayarak doğalgaz enerjisinin fazla tüketilmesine neden olmaktadır.

Isınma verimini arttırmak ve ısı seviyesini yükseğe ulaştırmak için peteklerin temiz ve suyun saf olması germektedir. Isınma verimini düşüren tortu, çamurlaşmış tesisatın içerisindeki diğer maddeler ısı seviyesinin düşmesine neden olmaktadır. Bu nedenledir ki petek temizleme oldukça önemli olmaktadır. Petek bakımı aynı zamanda doğalgaz yakıtından %30 yakıt tasarrufu yapmanızı sağlar.

 

Petek Temizliği Ne Kadar Sürede Yapılmalı?

Petek temizliği bakımı tıpkı bir arabanın motoruna yapılan yağ bakımı gibidir. Peteklerde ise yapılan bu bakım çamurlaşmış ve taşlaşmış bu suyu tamamen temizleyip tahliye edilmektedir. Tesisattan atılan bu çamurlu ve kirli su yerine peteklerinize temiz su basılır ve ısı kaybı problemi çözülür. Doğalgaz faturasının yüksek gelmesi problemi çözülür.

Petek Temizleme bakımı 2 yılda 1 defa yapılması gerekmektedir. Bu sayede kombiniz ömrü uzar, yüksek fatura ödemezsiniz ve ısı veriminiz maximum artar.

Kombi peteklerin kirliliğinden dolayı pompa, eşanjör gibi parçaları tıkayabilir ve bozabilir. Bu durumda çok yüksek fiyatlı arızlar çıkarabilir. Hatta yeni bir kombi almanıza bile sebebiyet verebilir. Bu sorunlar ile karşılaşmamak için kombi petek temizleme bakımını 2 yılda 1 defa yaptırmanızı öneririz. Ayrıca petek temizleme  net %30 doğal gaz tasarrufu sağlamaktadır.

 

İzmir Petek Temizliği Servisi

Öncelikle petek temizleme yaptırmadan önce yapmanız gereken ilk işlem çalışmak istediğinin firmanın yaptığı işleri yani referanslarına bakmanız ve yorumlarınızı okumanız gerekmektedir. Güvenilir ve işinin ehli olan kişiler ile çalışmanız önemli bir avantaj sağlamaktadır. Firmanın petek temizleme önemi konusunda garanti vermesi de çok önemlidir. En etkili petek temizleme ise petek temizleme makinesi ve kimyasal ile yapılan temizlemedir. Sadece tek bir radyatörün sökülerek genellikle banyoda ki radyatörden yapılmaktadır. Bu sayede kesinlikle ortalık kirletilmeden pis su giderinden petekler içerisinde ki pislik boru yardımı ile atılmaktadır. İçerisine konulan kimyasal ile de tüm tortu ve kir dışarıya çıkarılmaktadır.

İzmir’de petek temizliği bakımınızı gönül rahatlığı ile Dere tesisat firmasına yaptırabilirsiniz. Son teknoloji cihazları ve kaliteli kimyasalları ile problemleriniz mutlaka çözeceklerdir.

 

Petekleri Temizleyerek Fatura Tasarrufu

Mevsim normallerinden daha soğuk olduğu dönemlerde ya da kombinin bakım görmesi gerektiği durumlarda doğalgaz faturalarında yükseliş olduğu düşünülmektedir. Fakat çoğu kişi bu durumun sadece bunlardan kaynaklı olduğunu düşünürken peteklerin de kombi gibi yıllık bakım görmesi gerektiğini unutmaktadır ya da gözden kaçmaktadır. Temizlenmeden uzun seneler kullanılan petekler içerisinde ki su geçişleri zamanla kireçlenmek de, tortular oluşmakta ve pislikler meydana gelmektedir. Bu çamurlaşma sebebi ile de ısınma sorunları baş göstermektedir. Bunun sonucunda doğalgaz enerji harcaması artarken ısınmada da düşüş yaşanmaktadır.

Peteklerin içeridinde’ki kirli suyu dışarıya tahliye etmek için petekler yerlerinden sökülerek yapılması geçmişte uygulanan bir yöntemdir. Bu nedenle yeni ve gelişmiş teknoloji ile kısa ve akılcı çözümler daha çok rağbet vermektedir. Son teknoloji ile petek temizliği işlemi tek bir radyatör üzerinden yapılmaktadır. Özellikle petek temizleme işlemi için daire içerisinde bulunan banyodaki havlupan üzerinden bağlantı yapılarak çözümlenmektedir. Kimyasallı makineli petek temizleme işlemleri her 2 yılda bir muhakkak yapılmaktadır.

 

Yoruma kapalı.