İngiltere Başbakanı Rishi Sunak da yardım çalışmalarına bizzat katıldı

Kaynak, Simon Dawson / No 10 Downing Street

2 saat önce

İngiltere’de yardım kuruluşları İngiltere’nin Afet Acil Durum Komitesi (DEC) altında Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yardım sağlamak üzere ortak bir kampanya başlattı.

İngiltere hükümeti kampanya kapsamında bugüne kadar halkın bağışladığı yardımlar 5 milyon sterline ulaşınca, üzerine 5 milyon daha ekleyerek Türkiye’ye iletecek.

Buna İskoç hükümeti de 500 bin sterlin katkıda bulunacak. DEC İskoçya da Perşembe günü yardım çağrısını resmen başlattı.

DEC, Kral 3. Charles ve Kraliçe Camilla’nın Türkiye-Suriye Deprem Çağrısı’na “cömert bir bağışta” bulunduğunu açıkladı ve onlara teşekkür etti.

Galler Prensi William ve Prensesi Kate de DEC çağrısını desteklediklerini paylaştılar.

Bağışlar hayatta kalanlara tıbbi yardım, gıda, battaniye ve acil yardım sağlayacak.

DEC çatısı altında İngiliz Kızılhaçı, Save the Children UK, Islamic Relief, Christian Aid, Oxfam ve ActionAid gibi İngiltere’nin önde gelen 15 büyük yardım kuruluşu bulunuyor.

15 kuruluşunun hepsi yardım çağrısını destekliyor.

BBC’ye konuşan DEC CEO’su Saleh Saeed, Türkiye ve Suriye’deki görüntüleri “yürek burkan” diye nitelendirdi ve İngiltere’deki geçim krizine rağmen insanları bu ölümcül felaket karşısında bağış yapmaları için cesaretlendirdi.

Çocuk hakları alanında çalışan Save The Children Direktörü Okke Bouwman, BBC’ye verdiği demeçte felaketin çocuk kurbanlarının “okullarına mümkün olan en kısa sürede geri dönmeleri gerektiğini” söyledi:

“Çocukların bir an önce normal yaşamın devam ettiğini hissetmeleri gerekiyor. İlk birkaç gün, güvenli bir alan ve yiyecek sağlamak önemli.”

BBC’ye konuşan Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, ise enkaz altında kalan insanların sadece yüzde 22’sinin bir depremden 72 saat sonra hayatta kaldığını söyledi:

“Artık her dakika önemli çünkü hayat kurtarma penceresi hızla kapanıyor.”

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı