İki Balkan ülkesi arasında gerginlik tırmandı! Orduya ‘hazır ol’ emri verdiler

Kosova’nın kuzeyinde Sırpların çoğunlukta olduğu Leposaviç, Zveçan ve Zubin Potok belediyelerinde polis konuşlandırılmasına karşı çıkan Kosovalı Sırplar ile güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı.

Yerel basında çıkan haberlerde, Kosova Polisinin Zveçan belediyesi önüne konuşlandırılmasına karşı çıkan Kosovalı Sırpların 2 polis aracını ateşe verdiği, polisin ise şok bombası ve göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği bildirildi.

Kosova Polisi tarafından yapılan açıklamada, güvenlik güçlerine, etkilenen belediyelerde 23 Nisan’da yapılan yerel seçimleri kazanarak göreve başlayan belediye başkanlarının resmi binalara girmelerine yardımcı olmaları talimatı verildiği belirtildi.

Kosovalı Sırpların polis atanmasına karşı belediye binaları önünde toplanmalarının ardından gösteriler devam etti; Sırpların Kosova’nın kuzeyindeki yolları barikatlarla kapattığı iddia edildi.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani’nin Kabine Başkanı Balım Vela sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Sırbistan’ın kuzey Kosova’daki yasadışı ve kriminal yapılanmalarına sahadaki durumu tırmandırmaları emredildi. Şiddet galip gelmeyecek. Gerilimin tüm sorumluluğunu Sırbistan üstleniyor.” o ifadeleri kullandı

SIRBİSTAN’DAKİ ORDUYA HAZIR OLUN EMRİ

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in de Sırp Ordusuna “hazır ol” emri verdiği iddia edildi.

Sırbistan Radyo ve Televizyonu (RTS) haberinde, Vuciç’in orduya “hazır ol” emri verdiği ve ordu mensuplarının kuzey Kosova’ya hareket ettiği iddia edildi.

p4

Zveçan belediyesi önünde toplanan Sırplarla Kosova polisinin “çatışmaya girdiği” iddia edilen haberlerde, bölgeden silah sesleri geldiği bildirildi.

Bu arada, sabah saatlerinde Kosovalı Sırpların yoğun olarak yaşadığı Leposaviç, Zveçan, Zubin Potok ve Kuzey Mitrovica belediyelerinde siren sesleri duyuldu ve Kosovalı Sırplar bu seslerden endişe duyarak belediye binaları önünde toplanmaya başladı.

SERİ KOSOVA SEÇİMLERİ BOYKOT ETTİ

Kosova’nın kuzeyinde Sırpların çoğunlukta olduğu Leposaviç, Zveçan ve Zubin Potok belediyelerinde 23 Nisan’da yapılan olağanüstü idari seçimlerin galibi olan belediye başkanları dün yemin ettiler.

Kosovalı Sırpların seçim sonuçlarını tanımaması nedeniyle olası gerginliklerin önüne geçmek için yemin törenleri belediye binaları yerine Arnavutların bölgede yaşadığı köylerdeki kamu binalarında düzenlendi.

p2

Kosova’nın kuzeyindeki Sırpların çoğunlukta olduğu 4 belediyede 23 Nisan’da yapılan yerel seçimleri Arnavut siyasi parti adayları kazanırken, seçimler Kosovalı Sırplar tarafından boykot edildi.

Kosova Merkez Seçim Komisyonu (KQZ), olağanüstü yerel seçimlerde bölgedeki 45.095 kayıtlı seçmenin yalnızca 1.567’sinin (%3,47) oy kullandığını açıkladı.

SIRBİSTAN-KOSOVA İLİŞKİLERİ

Kosova, 117 ülke tarafından bağımsız bir devlet olarak tanınmasına rağmen, kuzeyinde devam eden etnik gerilimler ve Birleşmiş Milletler’e üye olamaması nedeniyle “Avrupa’nın donmuş çatışma bölgelerinden” biri olarak tanımlanıyor.

p3

Sırbistan, 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Dönem dönem çatışan Sırbistan ve Kosova, Avrupa Birliği’nin arabuluculuğuyla 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine diyalog süreci çerçevesinde, ilişkilerin normalleşmesi ve muhtemelen iki ülkenin karşılıklı anlayışı için ortak bir yol bulmaya çalışıyor. . (AA)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Rus ordusu hastaneyi vurdu!  ölü ve yaralı varRus ordusu hastaneyi vurdu! ölü ve yaralı var
HDP, desteğin ardından kararını açıkladı. HDP kararını “Ümit Özdağ”ın desteği sonrası açıkladı: Erdoğan ikinci turda bizim için bir seçenek değil
Konda'dan ikinci tur seçim anketi!  3 gün önce oy oranları açıklandıKonda’dan ikinci tur seçim anketi! 3 gün önce oy oranları açıklandı

Yoruma kapalı.