Filistinlilerin gömüldüğü toplu mezarların yeri tespit edildi

İngiltere’de yapılan bir arama, 1948’de Filistinlilerin gömüldüğü toplu mezarların yerini tespit etti.

Londra Üniversitesi Adli Mimari suç araştırma merkezi, İsrail’in Akdeniz kıyısındaki Caesarea şehrinin kuzeyinde bulunan Tantura köyünde 200 kadar Filistinli savaş esirinin gömüldüğü üç olası toplu mezar tespit etti.

O döneme ait arşiv fotoğrafları, haritalar, hava görüntüleri, görgü tanıklarının ifadeleri ve İngilizler döneminden İsrail ordusuna ait belgelerin incelendiği araştırma merkezinin hazırladığı raporda, toplu mezarların kesin olarak ortaya çıkarılması için fiziki saha çalışmasına ihtiyaç duyulduğu vurgulandı. .

“TANTURA’DA TOPLU MEZARLAR OLDUĞUNA İLİŞKİN HİÇBİR TARTIŞMA YOK”

Bunun üzerine harekete geçen Filistinli insan hakları örgütü “Adalah”, raporda yer alan bilgiler doğrultusunda toplu mezarlara atılan Filistinlilerin yakınları adına İsrail yargısına başvurdu.

Adalah’ın hukuk direktörü Suhad Bishara, “Tantura’da toplu mezarların olduğuna şüphe yok. Ailelerin bu mezarları ziyaret etme ve yakınlarını onurlu bir şekilde gömme hakkı hem İsrail hem de uluslararası hukuk tarafından ihlal ediliyor” dedi. bir karar, bunun nasıl sağlanacağını açıklar.” ifadesini kullandı.

KATLİAMIN TANIDI KONUŞUYOR: “TANTURA’DA BİZE NE OLDUĞUNU DÜNYA BİLMELİ”

Bölgedeki toplu mezarlardan birinin, daha önce insan kemiklerinin bulunduğu Hajj el-Yahya ailesinin evinin arkasındaki avluda olduğuna inanılıyor.

1948 Tantura katliamının görgü tanığı olan Filistinli Adnan Yahya (92), Siyonist milislerin o gün cesetleri toplu mezara atmak için kendisini ve bir arkadaşını kullandığını söyledi.

Şu anda Almanya’da yaşayan ve katliamın olduğu gün henüz 17 yaşında olduğunu söyleyen Yahya, “O günü asla unutmayacağım, hafızamda çok net. Ben o güne inancımı kaybettim. Dünya ne hale geldiğimizi bilmeli” dedi. Tantura’da.” ifadesini kullandı.

TOPLU ÖĞRETİMDE YARALANDI

Haaretz gazetesine konuşan Yahya, kendisinin ve arkadaşı Abdullah’ın cesetleri ve yaralıları mezara atmaya zorlandıklarını söyledi.
Yahya şu iddiaları kullandı:

“Cesetleri ve yarı canlıları mezara attık. Okul arkadaşım Abdullah babasının bacaklarını tuttu, ben de kollarını. Abdullah, ‘(Babam) hala yaşıyor’ dedi.”

NEKBE’DE “TANTURA KATLİAMI”

Hayfa Üniversitesi öğrencisi Theodore Katz, İsrail Alexandroni milislerinin 1998’de Arap savaş esirlerine karşı işlediği suçlar üzerine bir tez yazdı.

Bu tezden yola çıkarak 2000 yılında Maariv gazetesinde “Tantura Katliamı” başlıklı bir yazı yayınlandı.

Ardından “Aleksandroni gazileri” Katz’a iftira davası açtı ve Katz’ın bulguları üniversitede yıllarca “gizli” bir not altında dosyalandı ve konu, tarih akademisyenleri arasında bugüne kadar profesyonel bir tartışma olarak kaldı.

TANTURA KATLİAMI BEYAZ EKRANA TAŞINDI

İsrailli film yapımcısı Alon Schwarz, Katz’ın belgelediklerine ek olarak 2022’de Tantura’da yaşananları bir belgesel projesine dahil etti.

Tantura köyünde Filistinlilerin katledilmesine tanık olan milislerin yer aldığı “Tantura” adlı belgesel film, 1948’de İsrail’de yaşananları yeniden tartışmaya açtı.

FİLİSTİN’DEKİ “BÜYÜK AFET”: NEKBE

İsrail, İsrail’in 14 Mayıs 1948’de tarihi Filistin topraklarını işgal edip İsrail devletini kurduğu 1948 Arap-İsrail savaşı sürecini “bağımsızlık savaşı” olarak adlandırıyor.

Filistinliler işgal ettikleri topraklardan zorla göç ettirilmeleri nedeniyle 15 Mayıs’ı “Nakba” (Büyük Felaket) olarak adlandırıyorlar.

İsrail’in tarihi Filistin topraklarındaki bağımsızlık ilanı, Filistinliler için on yıllık bir felaketler dizisinin başlangıcı oldu. (AA)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Azerbaycan’da 2 Ermeni sabotajcı yakalandı
Suçlamalar gündem oldu!  Eski bakan Mehmet Şimşek'ten açıklamaSuçlamalar gündem oldu! Eski bakan Mehmet Şimşek’ten açıklama
Haziran ayı planlamacılarını şaşırttı Haziran planlamacılarını şaşırttı ‘Pek olacağa benzemiyor’

Yoruma kapalı.