Dünya diken üstünde! ABD ile Çin arasındaki tansiyon yükseldi: “Dayanılmaz bir felaket getirebilir…”

Dünya uzun süredir Ukrayna ile Rusya arasındaki çatışma haberlerine kilitlenmişken, Asya’da başka bir savaş olasılığı beliriyor. Washington-Pekin ilişkileri şu anda Tayvan üzerinden devam ediyor. Tayvan üzerinden Güney Çin Denizi’nde hızla tırmanan ABD-Çin gerilimi, ABD’nin son açıklamasının ardından zirveye ulaştı. Pekin tarafından bugün yeni bir açıklama yayınlandı.

ÇİN SAVUNMA BAKANINDAN NATO İTTİFAKLARINA UYARI!

Çin Savunma Bakanı Li Shangfu, Mart ayında savunma bakanlığına atanmasının ardından yaptığı ilk büyük konuşmasında Asya Güvenlik Forumu gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Herhangi bir ABD-Çin çatışmasının “dünya için dayanılmaz bir felaket” getireceğini vurgulayan Bakan Li, Pekin-Washington hattındaki ilişkileri diyalog temelinde geliştirmek istediğini söyledi.

Pasifik bölgesindeki “NATO benzeri” ittifaklarla diyalog kurma konusundaki güçlü arzusunu dile getiren Bakan Li, “Çin ile ABD arasında şiddetli bir çatışmanın veya çatışmanın dünya için dayanılmaz bir felaket olacağı inkar edilemez.” “.

İkili ilişkilerin geliştirilmesi ve iş birliğinin derinleştirilmesinin önemine değinen Li, Pasifik’teki ortak çıkarların gözetilmesi mesajını iletti.

“DÜNYA ÇİN VE ABD’NİN BİRLİKTE BÜYÜMESİ İÇİN YETERİNCE BÜYÜK”

Bakan Li, Asya’daki en yüksek güvenlik zirvesi olan Shangri-La Dialogue’da Çin ve ABD’nin çok farklı sistemlere sahip olduğunu vurguladı. İki ülkenin birçok yönden farklı olduğunu söyleyen Li, dünyanın Çin ve ABD’nin birlikte büyümesi için yeterince büyük olduğunu söyledi.

PEKİN

GERİLİMİ ARTIRIYOR: ABD ÇİN’İ DOLANDIRIYOR!

Cumartesi günü Tayvan Boğazı’nda yaşanan Amerikalı muhbir olayının ardından ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’den kritik bir açıklama geldi. Austin yaptığı açıklamada, Tayvan’daki statükonun sürdürülmesine “derinden bağlı” olduğunu söyledi.

Öte yandan ABD’nin bir başka çağrısında Çin askeri müzakerelere davet edilmiş ancak Çin bu daveti reddetmişti. Austin daha sonra dolaylı olarak Çin’i azarladı.

ABD’DEN İSTİKRARLI MESAJ! “DEVAM EDECEĞİZ!”

Austin’den yapılan açıklamada, Tayvan Boğazı ve Güney Çin Denizi’ndeki varlıklarını sürdürecekleri söylenerek, Çin tarafından gelecek zorbalık ve zorlamalara karşı dirençli olacakları mesajı verildi.

füzyon

ÇİN MİLLİ İŞLERİNE MÜDAHALE İDDİALARI

Singapur’da düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Li, Tayvan’ın Çin’in bir parçası olduğunu vurguladı. ABD ve diğer NATO müttefiklerini Tayvan’a savunma ve eğitim desteği vermekle suçlayan Li, bu devletleri “Çin’in iç işlerine karışmakla” suçladı.

Bu arada Li, “Çin barışçıl kalkınma yoluna bağlı kalmaya devam edecek. Meşru hak ve çıkarlarımızı savunmaktan asla çekinmeyeceğiz. Ülkenin temel çıkarlarını ihlal etmeyi bırakın!” dedi.

Son zamanlarda Çin’deki analistler; ABD AUKUS’un Avustralya ve İngiltere ile ittifakına ve Avustralya, Hindistan ve Japonya’yı içeren ABD Dörtlü Grubuna atıfta bulunarak Çin’in kuşatıldığını iddia ediyor.

Bu bağlamda Bakan Li, Soğuk Savaş zihniyetinin yeniden canlandığını vurgulayarak, “Bölgedeki güvenlik riskleri hızla artıyor. Karşılıklı saygı, tiranlık ve hegemonyanın önüne geçmelidir” dedi.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Washington DC'deki Patlama Sesinin Kaynağı Ortaya Çıktı!Washington DC’deki Patlama Sesinin Kaynağı Ortaya Çıktı!
İsveç'teki PKK/YPG destekçilerinden yeni provokasyon! İsveç’teki PKK/YPG destekçilerinden yeni provokasyon!
Kritik görüşme!  Erdoğan, Stoltenberg'i kabul ettiKritik görüşme! Erdoğan, Stoltenberg’i kabul etti

Yoruma kapalı.