Basketbol öğrenmeye kaç yaşında başlamalısınız?

Birçok ebeveynin sorduğu sorulardan biri, çocuklar kaç yaşında basketbol oynamalı? 5-7 yaş arası çocukları olan anne babaların çoğu bu sorunun cevabını kendilerine soruyor.

 

Aslında bu sorunun net bir cevabı yok. Çocukların spora başlama yaşını tek başına yıllar içinde belirlemek mümkün değildir. Çocukların basketbol oynamaya başlayabilmeleri için zihinsel ve fiziksel gelişimini tam olarak tamamlamış olmaları gerekir. Örneğin 5 yaşındaki bir çocuk temel basketbol hareketlerini yapabilecek koordinasyona ve güce sahipse, o çocuğun basketbol oynamaya başlaması normaldir. 9 yaşındaki bir çocukta bu seviyeler oluşmamışsa sadece basketbola değil diğer sporlara da başlamanız önerilmez.

 

Bu sorunun cevabı ancak çocuğun zihinsel ve fiziksel durumuna göre verilebilir. Genel bir cevap vermek gerekirse, çocukların motor becerilerini geliştirmeye başladığı yaş olan 6-7 yaşından itibaren başlayabileceğini söyleyebiliriz. Bu yaş grubundaki çocuklar düzenli ve disiplinli grup çalışması ve psikososyal özellikleri ile koşma, zıplama, el-göz koordinasyonu ve yön değiştirme gibi fiziksel özelliklerini anlamaya ve öğrenmeye başlar. Bu nedenle basketbola başlamak için ideal yaş 6-7 yaştır. Elbette burada bahsettiğimiz basketbol profesyonel olarak görülmemeli. Bu, önce çocukların koşmasına yardımcı olmak, daha sonra sıkılmamaya dikkat ederek topla veya topsuz oynamalarını sağlayarak motor becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır. Tüm bu çalışmalarda önemli olan çocuktan çocuğa değişen zihinsel ve fiziksel olgunluğun oluşmasıdır. Aksi takdirde, takım arkadaşları seferber olmasına rağmen takım arkadaşlarının kendi başlarına yapamayacaklarını gördüklerinde çocuklar başarısızlık ve hayal kırıklığı duygusu yaşayacaklardır. Bu durumda çocuğun özgüvenini zedeler. Çocukların spor yaptıkları ortam ve koşullar çok önemlidir. Spor salonundaki fiziksel koşullardan koçun çocuğa nasıl davrandığına kadar birçok faktör çocuğu etkileyebilir. Bir çocuğun basketbolu sevip sevmediğini ilk izlenimi belirler.

Ankara’da ve ülkemizin birçok şehrinde çocuğunuz için doğru ortamda basketbol sahaları bulunmaktadır. O halde Ankara’da yaşıyorsanız Ankara basketbol kursu arıyorsanız doğru yeri buldunuz diyebiliriz. Hemen aşağı kısımda kurs kayıt ve başvuru için gerekli şartları bulabileceksiniz.

 

Ankara Basketbol Kursu için kayıt şartları

* 3-17 yaş arası tüm erkek ve kız öğrenciler başvurabilir. * 2 adet öğrenci vesikalık fotoğraf

* 1 adet öğrenci kartı fotokopisi

* 1 adet veli kimlik fotokopisi

Ankara basketbol kursu ön kayıt için tıklayınız https://www.fenerbahceankara.org/

Yoruma kapalı.