AYM, HDP’li Semra Güzel’in milletvekilliğinin düşürülmesine yapılan itirazı reddetti

Kaynak, DHA

Fotoğraf başlığı,

22 Aralık 2022’de gıyabında yargılanan Semra Güzel’in tahliyesine ilişkin oylama yapıldı.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in ihraç kararına yapılan itirazı reddetti.

HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, Güzel’in 22 Aralık 2022’deki TBMM Genel Kurulu’nda devamsızlık nedeniyle görevden alınmasının anayasaya aykırı olduğunu söyleyerek Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Anayasa Mahkemesi, TBMM’nin Güzel hakkındaki 1350 sayılı kararının iptali talebini inceledi ve Anayasa’nın 85. maddesine dayanarak talebi oybirliğiyle reddetti.

22 Aralık 2022’de milletvekilliği görevinden alınan Güzel’in “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis cezasıyla Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanması sürüyor.

Dün görülen duruşmada adli komisyon, Güzel’in avukatlarının tahliye talebini “kaçırma şüphesiyle” reddederek tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 28 Nisan’a erteledi.

Halihazırda bir klinik vaka hazırlayan Güzel, geçen yıl 2 Eylül’de yurt dışına çıkmaya çalışırken gözaltına alınıp tutuklandı.

Anayasa Mahkemesi kararının gerekçesi

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan Anayasa Mahkemesi kararının gerekçesinde, devamsızlığın geçerli bir gerekçesi olup olmadığının ve kararın alınmasında siyasi saik bulunup bulunmadığının incelenmesi gerektiğinin altı çizildi.

Çözünürlük sanatta belirtir. Anayasa’nın 96. maddesinde toplantı nisabı TBMM’nin çalışmalarını aksatmayacak şekilde düzenlenmiş ve anılan maddeye göre toplantıya 5 gün içinde mazeretsiz katılmayanların görevden alınabilecekleri belirtilmiştir.

Kararda, milletvekillerinin anayasal sınırlar içinde kendi siyasi görüşlerinin temsilcisi oldukları, milletvekillerinin asli görevlerinin meclis işleri olduğu, bu görevlerin kamu yararını gözetmek ve yürütmenin önemini içerdiği belirtilmektedir.

Kararda, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde toplantı yeter sayısı olduğunun anlaşılması halinde yoklama yapılmadığı ve o oturuma katılmayan milletvekillerinin oturuma katılmış sayılacağı belirtiliyor. takdir yetkisinin üçüncü madde kapsamına girdiği vurgulanmıştır.

Yargıtay kararı şu sonuca varıyor:

“Devamsızlığın değerlendirilmesinden karşılıklı ihtar kararının verilmesine kadar geçen sürede yapılan işlemler, Komisyon toplantılarında ve Genel Kurul toplantılarında, ihraça esas olan devamsızlığı haklı gösterecek şekilde gösterilen sebepler Milletvekilinin görevden alınmasının Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa ve İçtüzüğünde yer aldığı, deliller ve karar verme usul ve esasları ile kanuna aykırı olmadığı belirtilir. Kararın iptali talebi, belirtilen nedenlerle milletvekilliği düşürüldüğü için milletvekilliği reddedildi”.

Ne olmuştu?

Diyarbakır Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Semra Güzel, 1 Mart 2022’de sözde çözüm sürecinde PKK’lı Volkan Bora ile fotoğrafının medyada yer alması üzerine görevden alındı.

Dokunulmazlığının kaldırılmasının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Güzel hakkında soruşturma başlattı.

Güzel, 2 Eylül 2022’de İstanbul’da tutuklanarak gözaltına alındı.

Güzel hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istenen iddianame 14 Ekim 2022’de kabul edildi.

Tutuklu Milletvekili Güzel’in meclis oturumlarına katılmamasını içeren Cumhurbaşkanlığı izin belgesi, 17 Ekim’de Karma Anayasa ve Adalet Komisyonu’na gönderildi.

20 Ekim’de toplanan Karma Komisyon, davayı incelemek için bir Hazırlık Komitesi kurdu. Hazırlık Komisyonu, Meclis Başkanlığı’nın Güzel’in yokluğuna ilişkin raporunun doğruluğunu tespit ederek hazırladığı raporu Karma Komisyon’a sundu.

Karma Komisyon, Güzel’in “devamsızlık” nedeniyle Meclis’ten ihraç edilmesine ilişkin raporu kabul ederek Genel Kurul’a gönderdi.

Karma Komisyon raporunun görüşüldüğü 22 Aralık 2022 tarihli Genel Kurul’da Güzel’in devamsızlık nedeniyle milletvekilliği görevinden alınmasına ilişkin oylama yapıldı ve kabul edildi.

Yoruma kapalı.