ABD-Çin hattında gerilim tırmanıyor! İki ülke çatışmanın eşiğinde…

Çin’in Washington Büyükelçisi Shie Fing, ABD’deki iş dünyası temsilcilerine hitaben yaptığı konuşmada Tayvan meselesine ve Washington-Pekin ilişkilerine değindi. Fing yaptığı açıklamada, ABD-Çin geriliminin çatışmaya dönüşmemesi için Tayvan sorununun “kontrol altına alınması” gerektiğini vurguladı.

ÇATIŞMA İLİŞKİLERİNİN GELİŞİMİNDE “KRİTİK BİR YETKİ ALANI”

Shie, Çin-ABD ilişkilerinin ya çatışma noktasına kadar bozulacağı ya da uzlaşmaya giden doğru yolu bulacağı “kritik bir kavşakta” olduğunu vurgulayarak, “Bu aşamada en önemli görev Tayvan sorununu kontrol altına almak olmalıdır. , ilişkideki en büyük risk bu.” dedi.

Çin’in ABD ile diyaloğa her zaman açık olduğunu vurgulayan Shie, “Barışçıl birleşmeyi kimse Çin kadar istemez. Tayvan Boğazı’nda gerilim ve savaş isteyen son taraf biziz.” o ifadeleri kullandı

İki ülkenin çatışma, karşı karşıya gelme ve soğuk savaştan kaçınması gerektiğini vurgulayan Shia, ABD’yi ilişkileri doğru yöne götürmek için Çin’in temel çıkar ve kaygılarına saygı duymaya çağırdı.

Çince

ABD-ÇİN GERİLİMİ DORUĞA ÇIKTI

Büyükelçinin sözleri, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in bu ayın sonlarında Çin’i ziyaret etmeyi planladığı ve “casus balonu” krizinin ardından Şubat ayında iptal ettiği Çin ziyaretinin ardından geldi. Ziyaret henüz her iki tarafça da onaylanmadı.

casus balon

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD hava sahasına giren bir balonun düşürülmesiyle krizin tırmanması nedeniyle Şubat ayında Çin’e yapacağı ziyareti iptal etti.

Kriz nedeniyle diplomatik ilişkiler ciddi şekilde kesintiye uğrarken, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Çin’in en üst düzey diplomatı Çin Komünist Partisi Dış İlişkiler Merkez Komisyonu (PCC) ofis direktörü Vang Yi, Mayıs ayında Avusturya’nın başkenti Viyana’daydı. 10 ve 11, görüşmeleri sırasında ilişkileri yeniden kurma yoluna gitti.

bide

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı Doğu Asya ve Pasifik İşlerinden Sorumlu Müsteşarı Daniel J. Kritenbrink ile Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Çin ve Tayvan İlişkilerinden Sorumlu Direktörü Sarah Beran’ın da aralarında bulunduğu bir heyet, bu hafta Çin’i ziyaret ederek ikili arasındaki iletişimi yeniden tesis etti. sağlamak için temas kuran ülkeler (AA)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Mısır'da köpekbalığı dehşeti!Mısır’da köpekbalığı dehşeti!
CHP'de İmamoğlu ile ilgili perde arkası bilgileri paylaştı!  Canlı yayında isyan etti: 'Yazıklar olsun'CHP’de İmamoğlu ile ilgili perde arkası bilgileri paylaştı! Canlı yayında isyan etti: ‘Yazıklar olsun’
Yavuz Ağıralioğlu canlı yayında duyurdu: Gerekirse parti kurarızYavuz Ağıralioğlu canlı yayında duyurdu: Gerekirse parti kurarız

Yoruma kapalı.