Türkiye’de para kalmadı – Ekonomi haberleri


Ekonomist Murat Muratoğlu satışı, ”Şansınıza küsün!” hakkında bir yazı kalemi aldı.

Türkiye’de ekonomik göstergelerin önlen alan şekliyle aşağı doğru gidişini ayrıntılıyla ve buna haiz olanlarla oğlu, ekonomik sınıflendi iddialara sert ifadelerle yüklerle.

Yandaş iş adamlarının yetiştirilmeleri için para göndermediğini çizen Muratoğlu, mevcut yönetim ekonominin düzelmesinin olanaksız bulunduğunu savundu.

Murat Muratoğlu’nun yazısının tamamı şu şekildedir:

Iktisat için savaşmıyoruz. Iktisat ile savaşıyoruz. Kurallar belli… Senden sonrace, değişmiyor ki… Bundan bu şekilde diyince seni iplemiyor ki… Diğer bu şekilde bilemem fakat bu dünyanın gerçeği…

Tam 11 yıl süresince 2023’te ilk 10’u anlatmaktan bahsetmeden ne oldu? Türkiye 21’inci sıraya düştü. Hedef 2053 ya da 2071’e ertelendi.

★★★

Ortalıkta “ekonomik kriz yok” diyenlerin mideleri iyi mi kaldırıyor bu himayeyi? Çıkar her şeyi affeder mi?

Peki, bundan sonrasında ne planlanıyor? Buyursun, anlatsın… İki gün ilkin çaylar dağıtıyordu. Çayımızı mı yudumlamayalım? Keyfimizi mi kaçıralım?

★★★

bir tüm medya ellerinde… Televizyonlarında, gazetelerinde onun daim bir müjde! Üç, beş şahıs “ekonomi kötü” diyor mi diye mi toparlanamıyor iktisat? Niçin milyarlarca liralık devlet kredileri ile alınan medya yaramıyor asla halta mı?

Onlar da “ekonomi iyi” diyor. Niçin İnsanlar inandırılamıyor?

Faturaları satın alındığında, pazara, markete gore darı fiyatlarına bakıldığında “ekonomi kötü” diyemese safra içlerinde…

★★★

Iktisat gerçeğinden şüphelenmek ki, ihalelerin gediklileri yandaş iş adamlarından bile kendini kurtarmak için Türkiye’de paradan vazgeçmedi. Ne ile kazanacak? Satacak da fazla bir şey artık. Iktisat “pik” hani? Yanıltıldık mı? Aldatıldık mı? Gene mi? Birader, 20 senedir lahanayı yerken kıtır kıtır vitrinna geliyor mee… Adam olmayız biz be!

★★★

herkesten ekonomik savaştay. Başaramıyorsa da bir erdemdir. “Ekonominin sorumlusu benim ben!” demişti. Görevli doğruları yapabilseydi iktisat bu hale getirmezdi.

10 yıl ilkin miatları doldu, Türkiye’ye verebilecekleriniz bundan bir şey olacak. Türk halkı… Hak bunlardır bu değildi… Orası ayrı…

★★★

Türkiye’de idareli kara deliği… Memleketin kullandığı yersa usullü… Nereye el atıyor yetersizlik tespit ediyor. Ediyor da ne oluyor?

Hani kuvvetler ayrılığıklarıyla ya, kuvvetler halk oylamada birleşti… Sayıştay’ın kısa kısa kısa adamların vartan kulağa şiddetinde…

★★★

Ey Sayıştay! Sen kimsin ya? Kimsin? Haddin mi risklerini tehdit edecek mi? Sana mı kalmak işlemek, haram yeme kısıtlamak?

Yahu insan yanlışları, yayınlarken birazcık yanlış anlama. Bunun üstüne okuyanı var. Okuduğunu anlayanı var. Maazallah… Ya bu durum her insana bulaşırsa?

★★★

Bu ülke liyakatten vazgeçeli sadakate prim vereli fazlaca oldu. Ülke gelişmiş bu gelişmiş.

En basitinden oyunculara baksanıza… Oldukca mu başarılılar? Türkiye’nin kendi mahalli yönetimine yönelik algıyla… Künin mevcuta yönetimiyle!

Yoruma kapalı.