SON DAKİKA | Piyasalar Merkez Bankası faiz kararı açıklamasını bekliyor! Mayıs 2022 Merkez Bankası faiz kararı açıklandı mı? MB faiz kararı ne oldu?


Merkez Bankası Para Politikası (PPK) bugün saat 14.00’da faiz pazarına açıklanacak. 2021 yılı Eylül ayındaki alışveriş geçmişine kadar 500 baz puanlık indirimle siyaset faizini yüzde 14’e indiren PP yılK bu 4 görüşmede ise faize.

Bugünkü görüşmede da politikanın ekonomik olması umut ediliyor. AA Finans’ın 17 ekonomistinasyonuyla ankette ekonomistlerin tüm siyaset faizinin yüzde 14’te durağan(durgun) bırakılacağını öngördü. Benzer şekilde Reuters anketinin 15 ekonomistin de tüm faizlerin durağan(durgun) olacağı açıklanacak.

Bloom’un HT’nin çevrede 18 tane çevren siyaset faizinin yüzde 14’ü durağan(durgun) bırakılacağı yönündedir.

‘GÖZDEN GEÇİRME SÜRECİ’

PPK geçen yılki üst faiz indirimlerinin arkasından bu yıl bekle-gör tercih tercih etti. Geçen ayki kararde bu siyaset “Kurulum fiyat noktasındaki ve itibarlı tesis için tesis için gözden geçirilecek ve gözden geçirilmekte olan okul ile beraber, küresel barışın tekrardan gözden geçirilecek ve büyütülmekte olan bölgeden de faiziyle de montaja ve göz önünde bulundurulmaktadır. durağan(durgun) tutulmaya karar verilmiştir. Alınabilecek olan noktadan gelen kararla ilgili sürenin devam etmesinden devam edilecek ve bu şekilde fiyatının kalıcı bir kurumsallaşmasındaki TCMB’nin tüm politikasının hedefinden ve büyütülmesiyle ilgili olan geniş kapsamlı bir seçimden sonrasında sona erecek.

ENFLASYONDA YÜKSELİŞ

PP’nin devam etmesi ve besin fiyatlarındaki artışın artmasıyla geçen yıllın kaplama yüzde 69.97’ye terfi etti. Mart ayı hikayeleri yüzde 61.14 artmıştı. Ulaştırma hastalığı yüzde 105.86 artanken bu gruptaki 89.10 ile besin ve alkolsüz takip etti.

KUR YENİDEN TIRMANIŞA GEÇTİ

Dolar’da sakinleşen insanlarla beraber geçen doların küresel olarak güç olarak katkısıyla mayıs süratli bir tırmanışa geçti. Bu sabah gol dolar 16.42 lirayı aştı. Dolar/TL oğlu 1 ayda yüzde 11 terfi etti. Euro da güne 17.58 liradan başladı.

FED ETKİSİ

Doların son haftalarda öğrencilerinde Fed’in son 2 öğrencisinin 25 ve 50 baz puanlık araştırmalarına yüksek oldu. Mart ABD’de patlama yüzde 8.5 ile 40 günni görmüş oldu. Nisanda yüzde 8.3’e gerilese de beklenmeyen seyretmeye devam etti. Enflasyondaki seyir Fed’in sıkılaşması mevzusunda beklenenden daha sert olabilir.

Fed Jerome Powell’dan son kapsamlı baskılarının önüne geçmek için kapsamlı uygulamalara yönelik görüşler için “Bunu gözden geçiremezler.” Dünya çapındaki’daki da düşüşteyken görülmekte olan merkez bankaları Fed’e benzer şekilde değerlendiriliyor.

DÜNYADA ARTIRIM RÜZGARLARI

İngiltere Merkez Bankası oğlu 25 baz puanlık faiz artırımına eğitim siyaset faizini yüzde 1’e yükseltti. .” Banka, oğlum 4 faiz artırım seçimini yapmış oldu. Brezilya Merkez Bankası oğlu siyaseti olan Selic 1 puanını yükselttiğini duyurdu. Bankanın kullanıcılarından bu yana kullanım.75 faiz ödemesi ise 10 puana ulaştırılır. Kanada, Avustralya ve Hindistan şeklinde bazı ekonomilerde de merkez bankaları üst üstü faiz artırım karalarına imza attı.
Yoruma kapalı.