Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoin’i yasal para olarak tanıyan ikinci ülke oldu Yazar Investing.com


© Reuters

Investing.com – Bugün yapılan Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul ettiği açıklandı. Orta Afrika Cumhuriyeti, El Salvador’un ardından Bitcoin’i yasal hale getiren ikinci ülke oldu.

Onaylama Genelkurmay Başkanı Namsio tarafından yapılan Obje’nin ülke para birimi CFA frang ile birlikte ödeme aracının geleceğinin kabulü kabul edilmiş bilgisi verilmiş. Parlamento kabul edilen yasa tasarısı, tarafından tarafından ülke meclisi Faustin Archange Touadera’nın onayını alarak yasal hale getirildi.

.” Orta Afrika Cumhuriyeti, Afrika’da genel hale getiren ilk ülke dünyada ikinci ülke oldu. El Salvador, geçen sene 7 Eylül tarihinde Bitcoin’i yasal ödeme aracı yapan ilk ülke. O ekonomik kalkınma geliştirme projelerinde olan ülke, rezervlerini artırmayı Bitcoin alımlarına devam ediyor.

El Salvador, ulusal para birimi olarak ABD dolarını kullanan bir ülke, şu anda bir ülke mal ve hizmet alımı için Bitcoin aktif olarak kullanılabiliyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) ise Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabulünü en serten dünyaya geliyor. IMF, Bitcoin ve kripto paraları, okulları için ekonomik bir ticaret olarak görüyorlar. Diğer yandan kripto paraların volatil ülke vatandaşları için diğer bir risk olarak görüyor.

Yazar: Günay Caymaz

Yoruma kapalı.